Európai Védelmi Alap (EDF)
Európai Védelmi Alap
Pályázati felhívások
Fontosabb eredmények
További Információk
Kapcsolat
Mi az Európai Védelmi Alap?
- Az Európai Védelmi Alap (European Defence Fund – EDF) az európai védelmi ipar kutatás-fejlesztés támogatására, versenyképességének növelésére és a többnemzeti védelmi ipari együttműködés élénkítésére szolgáló európai uniós ösztönző kezdeményezés és pénzügyi eszköz, mely az Európai Unió (EU) Többéves Pénzügyi Keretéből mintegy 8 milliárd euróval részesedik. (32021R0697 Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2021/697 rendelete… (jogkodex.hu))
- Az EDF fő célkitűzése az EU tagállamai közös biztonságának növelése az európai védelmi piac integrációjának és hatékonyságának fokozásával, elsősorban a párhuzamosságok redukálásával, az együttműködés intenzívebbé tételével, valamint Európa védelmi ipari függőségének csökkentésével.
- Az EDF fontos eleme a határon átnyúló tevékenységet folytató kis- és középvállalkozások (2003/361/EK bizottsági ajánlás mellékletének 2. cikke -KKV), valamint a közepes piaci tőkeértékű vállalkozások (nem KKV, és amely alkalmazottainak létszáma – a személyzet létszámát a 2003/361/EK ajánlás mellékletének 3–6. cikke szerint számítva – legfeljebb 3 000 fő) kiemelt támogatása.
Az EDF főbb céljai
- Együttműködésre képes határon átnyúló projektek támogatása a kutatás és fejlesztés (K+F) terén a védelmi technológiák és képességek fejlesztése érdekében.
- Hozzájárulás az Európai Védelmi Technológiai és Ipari Bázis (European Defence Technological and Industrial Base – EDTIB) versenyképességéhez és innovációs képességéhez a KKV-k, valamint a védelmi iparban kevésbé aktív szereplők részvételének ösztönzésével.
- Hozzájárulás Európa védelmi és ipari széttöredezettségének csökkentéséhez.
- A védelmi célú ráfordítások növelésének előmozdítása azon elv mentén, hogy mennél több forrást mennél jobban lehessen közösen felhasználni.
- Európa ellenálló képességének és védelmi autonómiájának erősítése egyebek mellett azáltal, hogy fokozatosan csökkenjen Európa technológiai függősége harmadik országoktól.
- Hozzájárulás az éghajlati szempontoknak az uniós szakpolitikákban történő érvényesítéséhez, valamint azon általános célkitűzés megvalósításához, hogy az uniós költségvetési kiadások 30 %-a éghajlat politikai célok elérését támogassa.
Az EDF működésének alapelvei
- Az EDF felhasználása során főleg a tagállami elvárásoknak kell megfelelni.
- Érvényesíteni kell a szelektivitást.
- Komplementaritás és konzisztencia azokkal a prioritásokkal, amelyeket EU tagállamai közösen, más védelmi kezdeményezések kapcsán, valamint az Észak Atlanti Szerződés Szervezete (North Atlantic Treaty Organisation – NATO) keretében felállítottak.
- Fókuszálás azokra projektekre, amelyek valós stratégiai és gazdasági előnyökkel járnak Európára nézve, amelyek csak együttesen valósíthatóak meg, s amelyek az európai fegyveres erők reagáló képességét fokozzák.
- Folytonosság biztosítása a már támogatott és befejezett cselekvésekkel.
- Inkluzivitás: azaz tisztességes bekapcsolódási lehetőségek biztosítása az EDF-be bármilyen méretű, bármely tagállamból, vagy társult országból (Norvégia) pályázó cég számára.
- Az innováció ösztönzése: az EDF 4-8%-a forradalmi technológiák fejlesztésére fordítandó.
- Szinergia teremtés: (i) más EU-s programokkal egyrészt a szükségtelen kettős forrásbiztosítás megelőzése, másrészt a keresztfinanszírozás kiváltása révén, (ii) a polgári célú és katonai célú K+F-ek közt.
- Az EDF nem járulhat hozzá a nemzetközi jog által tiltott védelmi képességek, valamint halált okozó autonóm fegyverek kifejlesztéséhez.
Az EDF kapcsolódása más programokhoz és kezdeményezésekhez
- Képességfejlesztési Terv (Capability Development Plan – CDP): fontos az összhang a tagállamok által közös egyetértéssel elfogadott prioritásokkal.
- Koordinált Éves Védelmi Szemle (Coordinated Annual Review on Defence – CARD): lehetőség az összhangteremtésre az EDF keretében megvalósuló K+F-el.
- Állandó Strukturált Együttműködés (Permanent Structured Cooperation – PESCO) projektek: lehetőség az összhangteremtésre az EDF keretében megvalósuló K+F-el.
- Átfogó Stratégiai Kutatási Menetrend (Overarching Strategic Research Agenda – OSRA): közös védelmi kutatási célok rögzítése.
- EU Védelmi Innovációs Séma (EU Defence Innovation Scheme (EUDIS) About EUDIS (europa.eu)) az EDF része. Célja a start-up és kisvállalkozások bevonása a kettőshasználatú kutatás-fejlesztés területére az innováció kulcsfontosságú védelmi képességeink megerősítése, a stratégiai előnyök megteremtése, stratégiai függőségek csökkentése, illetve a versenyképesség megőrzése érdekében. (EUDIS factsheet (europa.eu))
- Az EU védelmi finanszírozási eszközeivel szinergiára és optimalizálásra törekvés, illetve ezek kiegészítése. Pl.: a Horizont Europe, a Digitális Európa program, az
Európai Hálózatfinanszírozási Eszköz, az EU űrprogram, az Európai Innovációs Tanács és az InvestEU. - Európai Stratégiai Technológiák Platform (Strategic Technologies for Europe Platform (STEP) Strategic Technologies for Europe Platform – European Commission (europa.eu)) a közös európai fellépés az uniós ipar támogatására és a kritikus technológiákba való beruházások fellendítésére Európában. A STEP 11 uniós finanszírozási programban mozgósítja és irányítja az erőforrásokat 3 célzott befektetési területre ezek: digitális technológiák és a mélytechnológiai innováció, tiszta és erőforrás-hatékony technológiák, biotechnológiák.
Az EDF fontos pénzügyi eszköze a kettős használatú kutatás-fejlesztési tevékenységek ösztönzésének
A polgári, védelmi és űrkutatási-fejlesztési tevékenységek kölcsönös fejlesztését támogató uniós kezdeményezések 2021 februárjában a polgári, védelmi és űripar közötti szinergiákról szóló cselekvési terv (Action Plan on synergies) célkitűzései között jelölte meg, hogy a beruházások növelése érdekében javítani kell a vonatkozó uniós programok és eszközök közötti kiegészítő jelleget, a hatékonyság és az eredményesség növelésére. A 2021–2027-es többéves pénzügyi költségvetésben az EU folyamatosan növeli a polgári, védelmi és űrtechnológiákba való beruházást az alábbi kutatási, fejlesztési és alkalmazási programok révén, mint például a Horizont Európa, a Digitális Európa Program (DEP), az Európai Hálózatfinanszírozási Eszköz (CEF), a Belső Biztonsági Alap, az EDF és az űrprogram; innovatív, ágazatokon átívelő technológiai megoldások beszerzése.
Az Európai Védelmi Alap (EDF) és elődprogramjai a képességorientált megközelítésre támaszkodnak, különösen a nemzeti és uniós szintű döntéshozatalt támogató, meglévő uniós védelmi prioritásokat meghatározó eszközök és folyamatok figyelembevételével. Ez elősegíti a tagállamok védelmi tervezésének konvergenciáját, és referenciaként szolgál az
európai védelmi képességek koherensebb fejlesztéséhez.
A védelmi K+F tervezése az EDF keretében történt. A kohéziós politikai programok a védelmi vonatkozású K+F-hez is hozzá tudnak járulni, feltéve, hogy az összhangban áll a megosztott irányításra vonatkozó szabályokkal. Más finanszírozási eszközök a polgári alkalmazásokra összpontosítanak, míg a vonatkozó rendeletek gyakran tartalmaznak kettős felhasználású termékekre vonatkozó rendelkezéseket. Például a polgári védelem területén a rescEU finanszírozást biztosít a tagállamok és a részt vevő államok számára a vegyi, biológiai, radiológiai és nukleáris katasztrófákra való reagáláshoz szükséges uniós kapacitások fejlesztéséhez, amennyiben a nemzeti kapacitások elégtelennek bizonyulnak.
2022 februárjában megjelent „Útiterv a biztonság és védelem célú kritikus technológiákról”, amely elismerte, hogy a meglévő programok és eszközök keretében nincs elegendő forrás a kettős használatú tevékenységek közvetlen támogatására, és bejelentette, hogy „2023-ban a Bizottság felülvizsgálja a meglévő uniós eszközöket, és előmozdítja a kettős felhasználású KFI uniós szintű ösztönzését”. A Bizottság elemezte a kettős felhasználású technológiák támogatásának az EU védelmi innovációs rendszerén
keresztül történő megerősítésének lehetőségeit és korlátait is.
2022 májusában megjelent a „védelmi beruházási hiányok elemzéséről és a következő lépésekről” című közös közlemény, amely rámutatott a kettős felhasználású technológiák K+F keretrendszerének lehetséges módosításaira és a polgári és védelmi eszközök közötti szinergiák javítására. E prioritások kezelése érdekében az EDF pénzügyi támogatást nyújt a stratégiai támogató
eszközök és a főbb képességek fejlesztéséhez, a tagállamok pedig együttműködnek annak érdekében, hogy ezeket a PESCO keretében az elfogadott projekteken keresztül kezeljék.
A 2022 novemberében elfogadott, a cselekvési tervről szóló, első
előrehaladási jelentés is elismerte ennek szükségességét (pdf (europa.eu)).
2023 júniusában a Bizottság rendeletjavaslatot fogadott el a stratégia létrehozásáról Technologies for Europe Platform (STEP) az európai előny fenntartása érdekében a kritikus és a zöld és digitális átmenet szempontjából releváns feltörekvő technológiákat érintően: a számítástechnikával kapcsolatos technológiáktól, beleértve a mikroelektronikát, a felhőalapú technológiákat, a kvantumszámítástechnikát és a mesterséges intelligenciát, a biotechnológiáig és a biogyártásig, valamint a nettó nulla technológiaig. Az EDF növelése mellett a STEP fokozni fogja a kohéziós politika keretében megvalósuló uniós eszközök által nyújtott társfinanszírozást a kritikus technológiák fejlesztésének vagy gyártásának támogatására, amelyek közül sok kettős felhasználási potenciállal rendelkezik. Az Európai Parlament és a Tanács (2024. február 29-i) (EU) 2024/795 rendelete a Stratégiai Technológiák Európáért Platform (STEP) létrehozásáról, amely 2024 és 2027 között várhatóan 1,5 milliárd euróval növeli az EDF-projektek számára biztosított forrásokat. 2023 októberében a Bizottság előterjesztette ajánlását (europa.eu) a kritikus technológiai területeken, és közös kockázatértékelést indított a tagállamokkal.
Az EDF végrehajtásának támogatása
EDF Nemzeti Kapcsolattartó (NFP) (Network of European Defence Fund National Focal Points (NFP) – European Commission (europa.eu)): dr. Balog András Levente (Balog.andras.Levente@hm.gov.hu)
VIKI – EDF kapcsolattartó: Dr. Szatmári László (szatmari.laszlo@defenseinnovation.hu)
Az NFP-k támogatni fogják az Európai Védelmi Alap végrehajtását: az EU DG DEFIS-szel szorosan együttműködve támogatják az EDF iránt érdeklődő nemzeti pályázókat, tájékoztatást és tanácsot adnak az EDF-program potenciális pályázóinak és kedvezményezettjei számára, valamint segítséget nyújtanak a partnerségek (konzorciumok) kialakításában EDF végrehajtása során.
EDF pályázatelőkészítésének és a támogatást nyert projektek K+F tevékenységének támogatása:
A nemzeti támogató (nemzeti hatósági) tevékenységet a Honvédelmi Minisztérium és a Védelmi Innovációs és Kutatóintézet NZrt. (VIKI Védelmi Innovációs Kutatóintézet (defenseinnovation.hu)) végzi, a 368/2023. (VIII. 7.) Kormányrendelet szerint (368/2023. (VIII. 7.) Korm. rendelet (jogtar.hu)).
Az Európai Védelmi Alap 2024. évi Munkaprogram
Az Európai Védelmi Alap 2024. évi Munkaprogramja itt elérhető: European Defence Fund (EDF) – Official Webpage of the European Commission. – European Commission (europa.eu)
Pályázati felhívások
Hamarosan érkezik: EUDIS Defence Hackathon 2025. május 9–11. között!
Az EUDIS Defence Hackathon az Európai Unió Védelmi Innovációs Rendszerének (EUDIS) egyik kiemelt innovációs programja. Az EUDIS az Európai Védelmi Alapba (EDF) integrált kezdeményezés, amely az európai védelmi innováció megerősítését célozza. Az EDF az Európai Bizottság eszköze a védelmi kutatás-fejlesztés támogatására.
Az Európai Bizottság megbízta a Civitta vezette konzorciumot az EUDIS Defence Hackathon lebonyolításával.
Pályázati felhívás: Európai Védelmi Alap (EDF) és az „Enhancing Opportunities for All” (EOA) projekt
Az Európai Védelmi Alapról (EDF) és az „Enhancing Opportunities for All” projektről
Az Európai Védelmi Alap (EDF) egy 2021 és 2027 között futó európai program, amely a védelmi innováció és fejlesztés élvonalát képviseli.
Az „Enhancing Opportunities for All” (EOA) egy, az Európai Védelmi Alap által finanszírozott projekt, amelynek két fő célkitűzése van: Az országspecifikus nemzeti kapcsolattartók (NFP-k) készségfejlesztési hálózatának és eszközeinek fejlesztése; Az EDF projektjeire pályázni kívánó lehetséges jelentkezők támogatása konzorciumok létrehozásában és részvételében.
Fontosabb eredmények
2021 évi EDF pályázaton elért eredmények
A 2022 júliusában kihirdetett 2021. évi EDF pályázatok közül az alábbi nyertes fejlesztési pályázati projektben volt magyar konzorciumi érdekeltség:
- EUROHAPS – C3S Elektronikai Fejlesztő Kft.
- 5G COMPAD – NOKIA Solutions and Networks Kft, BHE Kft.
- iFURTHER – BHE BONN Hungary Elektronikai Kft.
- FARADAI – SZTAKI
- NOMAD – F4STER-FUTURE 4 Zrt.
- COUNTERACT – Nemzeti Népegészségügyi Központ (ERINHA égisze alatt)
- ALTISS – SAGAX Kft.
Pályázaton elnyert forrás összege: az Alapból elnyert pályázatok magyar jogalanyaira jutó uniós támogatási összege (European Commission – Funding & tender opportunities Single Electronic Data Interchange Area (SEDIA)): 6.195.123 EUR
2022 évi EDF pályázaton elért eredmények
A 2023. júniusban kihirdetett 2022. évi EDF nyertes pályázatok közül az alábbi nyertes pályázati projektben volt magyar érdekeltség:
- EUCINF – CYEX Kft.
- FACT – NOKIA Solutions and Networks kft
- iMEDCAP – Composite Project Kft.
- TRAVISMOS – Continest Technologies Zrt.
- FEDERATES – HM Ei Zrt.
Pályázaton elnyert forrás összege: az Alapból elnyert pályázatok magyar jogalanyaira jutó uniós támogatási összege: 8.526.455 EUR
2023 évi EDF pályázaton elért eredmények
A 2024. májusában kihirdetett 2023. évi EDF nyertes pályázatok közül az alábbi nyertes pályázati projektben volt magyar érdekeltség:
- CALIPSO – Védelmi Innovációs Kutatóintézet Nonprofit Zrt.
- RESILIENCE-R-2023 – Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ
Pályázaton elnyert forrás összege: az elnyert pályázatok magyar jogalanyaira jutó uniós támogatási összege: elfogadásra vár.
További információk
Hasznos linkek:
- Az EDF-ről általában
- Az EDF 2024-es munkaprogramja
- Az EDF pályázatok benyújtása
- Az EDF 2024. évi pályázati dokumentációs anyaga, a pályázatok benyújtása, a közzétett pályázati útmutató, valamint a gyakran ismétlődő kérdésekre adott válaszok
- Az EDF Nemzeti Összekötők Hálózata
- Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2021/697 rendelete az Európai Védelmi Alap létrehozásáról és az (EU) 2018/1092 rendelet hatályon kívül helyezéséről
- A benyújtott pályázatok technikai értékelésében, etikai szempontú áttekintésében, valamint pénzügyi kiértékelésében való szakértői közreműködésre kiírt pályázat
- Az EDF 2024-es információs napján bemutatott átfogó előadása.
Háttér:
Kapcsolat
Dr. Balog András Levente
az EDF magyar nemzeti összekötője
(EDF National Focal Point)
vezető-kormányfőtisztviselő, Honvédelmi Minisztérium
Telefonszám: +36 30 606 4169
Email: balog.andras.levente@hm.gov.hu
Dr. Szatmári László
Védelmi Innovációs Kutatóintézet
Telefonszám: +36 30 076 1201
Email: szatmari.laszlo@defenseinnovation.hu