Szakmai workshop a jövő védelmi technológiáiról

2025 június 25-én a VIKI és a Magyar Védelmiipari Szövetség (MVSZ) közösen szervezett szakmai workshopot, amely a feltörekvő technológiák nemzetbiztonságra gyakorolt hatásait vizsgálta. Az esemény célja az volt, hogy elősegítse a védelempolitikai, tudományos és ipari szereplők közötti szakmai párbeszédet és közös gondolkodást a jövő biztonsági kihívásairól.
A rendezvényt Pachner Róbert, az MVSZ elnöke nyitotta meg, aki kiemelte a stratégiai párbeszéd és az ipari együttműködés szerepét Magyarország védelmi jövőképének alakításában. Ezt követően Dr. Németh Gergely, intézetünk vezérigazgatója tartott előadást a stratégiai előrelátás jelentőségéről a védelempolitikai tervezés szempontjából.
A délelőtti szekcióban Dr. Kaiser Ferenc biztonságpolitikai szakértő ismertette azokat a globális megatrendeket, amelyek várhatóan meghatározzák a biztonsági környezetet 2045-re. Mészáros Gábor, a VIKI kutatási igazgatója a mesterséges intelligencia katonai alkalmazásainak lehetséges irányairól beszélt, különös tekintettel az autonóm rendszerekre és a döntéstámogató technológiákra.
A nap második felében interaktív műhelymunka zajlott négy kiemelt tématerületen: kommunikációs rendszerek, autonóm járművek és robotika, szenzortechnológiák és adatfeldolgozás, valamint kibervédelem. A szakmai csoportmunka során a résztvevők megosztották tapasztalataikat, felvetéseiket, és közösen azonosították az adott szakterületekhez kapcsolódó kihívásokat és lehetőségeket.
A rendezvény szakmai ívét az a megközelítés határozta meg, hogy a stratégiai előrelátás, az elemzésen alapuló tervezés és a szektorok közötti szoros együttműködés a jövő biztonsági kihívásaira adott válaszok elengedhetetlen elemei. Intézményünk továbbra is azon dolgozik, hogy a tudományos megalapozottságú, technológiaorientált megközelítések érdemi szerepet kapjanak a védelmi tervezésben és döntéshozatalban.






